از انفجار بمب در دانشگاه تهران تا اختراع تلفن

نویسنده : محمد جمعه 17 بهمن 1393 10:28 ق.ظ  •   

امروز در تاریخ؛
رحلت "سیدجمال الدین اسدآبادی، انفجار بمب در دانشگاه تهران، اختراع تلفن توسط "الكساندر گراهام ‏بل،بمباران شدید توكیو توسط هواپیماهای امریكایی و ... از مهم‌ترین رخدادهای تاریخی امروز است.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، امروز 19 اسفند 1392 خورشیدی برابر با 8 جمادی الاول 1435 هجری و 10 مارس 2014 میلادی است. مهمترین رخدادهای تاریخی امروز از این قرار است:

رحلت "سیدجمال الدین اسدآبادی" اندیشمند و مبارز مسلمان (1275 ش)

روحانی مجاهد، سیدجمال ‏الدین اسدآبادی در سال 1217ش در اسدآباد همدان چشم به جهان گشود. در سال 1232 ش به دستور شیخ انصاری عازم هند شد تا مردم آن دیار به ویژه مسلمانان را علیه استعمار انگلستان بسیج كند. از آنجا كه سید، خود بنیانگذار اتحاد ملل اسلامی و وحدت شیعه و سنی بود، تعمداً ملیت خود را مخفی نگه می‏داشت. وی با مسافرت‏های متعدد خود و با ایراد خطابه ‏های پرشور، از مسلمانان می‏خواست با اتحاد و همبستگی، در برابر مفاسد و حاكمیت دست نشانده و استعماری اروپاییان ایستادگی كنند. در نتیجه، وی توسط دولت‏های سرسپرده به هند، پاریس و لندن تبعید شد. همچنین سید در ایران به خواسته ناصرالدین شاه قاجار به دربار رفت ولی وقتی ناصرالدین شاه، سیدجمال را برای حكومت خود خطرناك دید، او را به مرز عثمانی تبعید كرد.

سید در آنجا بود كه نامه بسیار مهم و آتشین خود را خطاب به مرجع تقلید وقت، میرزا محمد حسن شیرازی نوشت و ضمن افشای فساد دربار ناصرالدین شاه، مقدمات نهضت تحریم تنباكو را فراهم آورد. در اواخر عمر به خواسته سلطان عبدالحمید عثمانی به استانبول رفت و پس از مدتی مورد سوءظن سلطان قرار گرفت. پس از قتل ناصرالدین شاه توسط میرزا رضا كرمانی كه از مریدان سیدجمال ‏الدین بود، فشار بر روی سید افزایش یافت و به زندان افتاد. سرانجام وی به دستور سلطان عثمانی مسموم گشت و 19 اسفند 1275ش برابر با 5 شوال 1314 در 58 سالگی بدرود حیات گفت.

رحلت فقیه جلیل "سید محمد مهدی خوانساری" (1284ش)

میرزا محمد مهدی خوانساری در حدود سال 1214ش در اصفهان به دنیا آمد. پدر وی، میرزا محمدباقر خوانساری، صاحب كتاب گرانسنگ "روضات الجنّات" و از فضلا و علمای شیعه زمان و فقیهی اصولی، محدثی توانا، عالمی فاضل، مجتهدی كامل و مفسری زاهد بود. میرزا محمد مهدی، تحصیلات خود را نزد پدر دانشمند و عمویش، سید محمد هاشم چهار سوقی و دیگر بزرگان حوزه علمیه اصفهان پشت سر نهاد و از استادان خود به دریافت اجازه اجتهاد نائل آمد. وی از آن پس به تدریس و تالیف روی آورد و آثاری نگاشت كه فرائضُ الیومیه، حاشیه بر قوانین و تعلیقه بر لمعه از آن جمله‏اند. میرزا مهدی خوانساری سرانجام در نوزدهم اسفند 1284ش برابر با سیزدهم ذی‏حجه 1324ق در هفتاد سالگی درگذشت و در جوار پدر، در اصفهان مدفون شد

شهادت حاج "حبیب ‏اللَّه افتخاریان" فرمانده سپاه مریوان (1363 ش)

درسال 1334 در خانواده ای دامغانی از روستای شهیدپرور وامرزان دیده به جهان گشودژس از پایان خدمت سربازی در اداره برق اصفهان مشغول كار شد و در عین حال به مبارزات سیاسی خود علیه رژیم پرداخت و به علت فشار عوامل شاه به كشور آلمان و بعد فرانسه مهاجرت كرد و همچنین دوره نظامی را در كشور سوریه و لبنان گذرانیده است و مدتی در فرانسه به محافظت از امام پرداخت با پیروزی انقلاب مسوولیت حفاظت و انتقال خانواده حضرت امام را از تركیه به ایران به عهده گرفت و به ایران آمد. در ابتدای ورود به تشكیل سپاه و شكل دهی سازمان این نهاد مقدس پرداخت و در تشكیل سپاه اصفهان نقش ارزنده ای داشته است پس از آن به مازندران عزیمت نمود و با تشكیل پایگاههای سپاه به مبارزه علیه شورش گنبد و بندر تركمن پرداخت و فرماندهی سپاه آن منطقه را بر عهده گرفت و سپس عازم جبهه جنوب شد مدتی فرماندهی تیپ 25 كربلا را بر عهده داشت و به منطقه غرب اعزام و به عنوان فرمانده سپاه مریوان و بانه مشغول خدمت شد و در این خطه مظلوم به ایثارگری و مبارزه علیه خود فروختگان و عمال دشمنان پرداخت و در 19/12/1363 هنگامیكه در اوج پریدن از سكوی پرواز بسوی معشوق بود به دیدار دوست شتافت

در دانشگاه تهران بمب منفجر شد و خسارات زیادی وارد کرد(1350ش)

عده زیادی از جوانان ایرانی مقیم لندن در برابر سفارت ایران در لندن دست به تظاهرات زدند.(1352ش)

این گروه پلاکارتهایی با خود داشتند که حاکی از این بود که نیروهای نظامی ایران باید از خلیج فارس دور بماند و تهاجم ایران به خلیج فارس باید متوقف شود. در این روز همچنین عده ای به سفارت ایران در هلند رفته دست به تظاهراتی زدند

از ساعت 15 الی 16، مراسمی با سخنرانی آقای سید محمد علی موسویان در قریه غیاث آباد گرمسار برپا گردید.(1356ش)

ایشان عید نوروز را به مناسبت حوادث شهرهای قم و تبریز عزای عمومی اعلام کرد. نامبرده در مجلس دیگری که در ساعت 17/10 در مسجد جامع گرمسار برگزار شده بود، در پی عدم حضور سخنران، سخنانی ایراد کرد و در سخنان خود مجددا به عدم برپایی عید نوروز اشاره داشت.

درگذشت "حاجی كرباسی" عالم و فقیه برجسته(1262 ق)

حاج ابراهیم بن محمد حسن خراسانی كاخی معروف به حاجی كرباسی در سال 1180 ق در اصفهان به دنیا آمد و پس از فراگیری دروس مقدماتی، برای تكمیل تحصیلات به نجف اشرف رفت. فقه و اصول و دیگر علوم دینی را از علامه بَحرُالعُلوم و شیخ جعفر كاشِفُ الغطاء و دیگر بزرگان فرا گرفت. وی بسیار محتاط بود و تنها به اصرار میرزای قمی، رساله نوشت. اشاراتُ الاصول، شَوارَعُ، الهِدایه و مِنهاجُ الهِدایه از تالیفات او می‏باشند. حاجی كرباسی در سال 1262 ق در 82 سالگی در اصفهان وفات یافت و در مسجدی كه در آن درس می‏گفت و به مسجد حكیم معروف است، به خاك سپرده شد.

رحلت آیت ‏اللَّه "سیدمحمدباقر خوانساری" فقیه بزرگوار شیعه(1313 ق)

میرزا محمد باقر خوانساری از علمای بزرگ قرن چهاردهم هجری، فقیه، اصولی، محدث، رجالی، ادیب و محقق بوده است. وی ریاست علمی و مذهبی اصفهان را داشته و دارای تألیفات متعددی می‏باشد. روضاتُ الجنّات، اُرجوزَه و قُرةُالعین و... از جمله‏ آن‏هاست.

درگذشت "شیخ محمد عبده" عالم و اندیشمند دینی و مبارز اسلام‏گرای مصری(1323 ق)

شیخ محمد بن عبده بن حسن خیراللَّه مصری، معروف به عبده در اواسط قرن سیزدهم به دنیا آمد. شیخ محمد عبده به همراه سیدجمال الدین اسدآبادی، عالم اسلام را محتاج پاره‏ای اصلاحات می‏دانست و در قطع دست استكبار انگلستان می‏كوشید. عبده مانند سید جمال در پی آن بود كه ثابت كند اسلام توانایى دارد كه به صورت یك مكتب و یك ایدئولوژی، راهنما و تكیه‏گاه اندیشه‏ جامعه‏ اسلامی قرار گیرد و آن‏ها را به عزت دنیایى و سعادت اخروی برساند. از اینرو، سعی داشت، فلسفه ‏های احكام دنیایى و اجتماعی اسلام از قبیل نماز، روزه، حج، زكات و انفاق تبیین و استحكام اصول اخلاقی اسلام را روشن نماید. عبده با سید جمال در دو جهت اختلاف نظر داشت: یكی این كه سید جمال، انقلابی فكر می‏كرد و عَبدُه، طرفدار اصلاح تدریجی بود. دیگر این كه سید، مبارزه با استبداد و استعمار را در رأس برنامه ‏های خود قرار داده بود و معتقد بود اول باید ریشه‏ این اُمُ‏الفساد را كَند و دور انداخت ولی عبده، آموزش و تربیت دینی جامعه را مقدم بر آموزش و پرورش سیاسی می‏دانست. از این اندیشمند و مبارز مسلمان مصری آثاری به جای مانده است كه اصلاحُ المَحاكمِ الشَّرعیة و تفسیر القرآن، از آن جمله ‏اند.

تولد "پیر كورنی" نویسنده و ادیب معروف فرانسوی (1606م)

پیِر كورنی، نخستین شاعر دراماتیك و داستانی قرن هفدهم، در شهر روان فرانسه به دنیا آمد. پیِر كورنی به نمایش‏نامه ‏نویسی علاقه بسیار داشت. وی بعدها پدر نمایش‏نامه نویسی و بنیان‏گذار تئاتر كلاسیك فرانسه لقب گرفت. وی موضوع نمایش‏نامه ‏های خود را از اساطیر و تاریخ می‏گرفت. قهرمانان آثار او از معیار عادی زندگی فراتر رفته، انسان‏هایى شجاع و بشر دوست هستند و قدرت اراده و غرور و عقل را تا حد فوق بشر ارائه می‏دهند. این صفات اخلاقی در آثار كورنی، با غریزه، احساس و سرشت آدمی به كشمكش می‏پردازند. كورنی در نمایش‏نامه ‏هایش به جای اظهار ناتوانی و سستی در برابر سرنوشت، آزادی بشر و قدرت اراده او را ترسیم می‏كرد و انسان برتر و دستیابی به اعتلای بشری را می‏ستود. كورنی یك شاعر دراماتیك است گرچه چند نمایش‏نامه كمدی نیزنوشته است ولی شهرت او بیشتر در تراژدی می‏باشد. او در حقیقت، تراژدی و حتی تئاتر كلاسیك جدید را خلق كرد و خود او آن را به جایى رساند كه برخی از آثارش در رأس اشعار دراماتیك زبان فرانسه قرار گرفته ‏اند. كورنی به سبب خلق شخصیت‏های بزرگ و خصوصیت‏های عالی تراژدی و به سبب عظمت سبك انشاء، شخصیتی برجسته و ممتاز به شمار می‏آید. هم‏چنین تراژدی‏های كورنی كه غالباً شهرت جهانی دارند از عالی‏ترین نمونه‏ های ادبیات كلاسیك جهان محسوب می‏شدند. با این حال، كورنی در اواخر عمر در تهی‏دستی و گمنامی در 26 ژوئیه 1686م در هشتاد سالگی درگذشت. اما بعدها با ساخت فیلم و تئاتر از آثار او، شهرت كورنی فراگیر شد. هوراس، سیدْ و پولیوكت از آثار مشهور اوست.

اختراع تلفن توسط "الكساندر گراهام ‏بل" مبتكر شهیر اسكاتلندی(1876م)

الكساندر گراهام بل مخترع امریكایى، در آغاز استاد ناشنوایان و افراد لال بود. او فكر اختراعِ وسیله ‏ای را در سر می‏پروراند كه به وسیله آن بتوان بین دو نفر از راه دور، ارتباط برقرار نمود. او در حین آزمایش پی برد اصواتی كه به صورت علائم نوشته می‏شوند، چندان اختلافی با خط مورْسْ ندارند، از این رو به جستجوی وسیله ‏ای برآمد كه اصوات را با جریان برق از جایى به جای دیگر بفرستد. او در همین موقع دستگاه ضبط صوتی را ابداع كرد كه به وسیله آن، طرز ادا كردن كلمات را به كرها می‏آموخت. او در اندیشه ساختن دستگاهی بود كه به وسیله آن، اصوات اشخاص به صورت امواج، در سیمْ جریان پیدا كرده و شنیده شوند.

فكر اصلی اختراع تلفن از این‏جا شروع شد كه بل دستگاه ساده‏ای را دید كه دو جعبه از یك باتری برق گرفته و هنگامی كه كسی در یكی از جعبه ‏ها حرف می‏زد در جعبه دیگر ارتعاشاتی برمی‏خاست كه به وسیله سوزن منعكس می‏شد. بل تشخیص داد كه اگر تعداد سوزن‏ها زیاد شود، ارتعاشات صوتی به صورتی واضح‏تر انعكاس خواهند یافت. سرانجام بر اثر تلاش بسیار، نخستین مكالمه آزمایشی تلفنی بین الكسانْدْر گراهام‏بل و دستیارش واتسون در دهم مارس 1876م با موفقیت انجام شد و تحولی بزرگ در وسایل ارتباطی به وجود آمد. 

شكست سپاهیان ایتالیایی از قوای حبشه در نبرد آدوا (1896م)

سپاهیان ایتالیایى كه به قصد تصرف حبشه، اتیوپی كنونی، به این سرزمین حمله كرده بودند، در دهم مارس 1896م در ناحیه ‏ای به نام آدوا شكست خوردند. هدف قوای ایتالیا از این نبرد، تسخیر حبشه و برقراری ارتباط میان دو مستعمره دیگر ایتالیا در شمال شرقی افریقا، یعنی اریتره و سومالی بود. در این جنگ، علی‏رغم تجهیزات مدرن جنگی ارتش ایتالیا، قوای حبشه، پیروزی را نصیب خود كردند و نیروهای ایتالیایی با تحمل خسارات جانی و مالی بسیار، مجبور به عقب‏نشینی شدند.

بمباران شدید توكیو توسط هواپیماهای امریكایی (1945م)

در جریان جنگ جهانی دوم، صدها فروند بمب ‏افكن غول‏پیكر امریكایى، به دفعات، بمب‏های خود را بر شهر توكیو فرو ریختند. در ادامه جنگ، در اثر بمباران شدید توكیو در روز دهم مارس 1945م، نزدیك به هزاران تن از غیر نظامیان ژاپنی كشته شدند. این حمله هوایی امریكا، از سری حملات ایالات متحده به مناطق غیر نظامی ژاپن بود، تا این كشور را وادار به تسلیم كند. بااین‏حال، ژاپن تا ماه اوت سال 1945م كه امریكا با بمب هسته‏ ای، شهرهای هیروشیما و ناكازاكی را هدف قرار داد و صدها هزار انسان بی‏گناه را نابود كرد، تسلیم نشد.

وقوع كودتای "باتیستا" در كوبا و آغاز دیكتاتوری او در این كشور (1952م)

فولخنْسیوْ باتیستا، دیكتاتور پیشین كوبا در سال 1901م به دنیا آمد. وی در 32 سالگی حزبی از طبقات متوسط كوبا را تشكیل داد و در سال 1933م در مقام رهبری حزب خود توانست به نوعی حكومت را در اختیار بگیرد و در نهایت، در سال 1940م به طور رسمی ریاست جمهوری كوبا را برعهده گرفت و به مدت 4 سال در این سمت قرار داشت. گرچه پس از آن قدرت و مسئولیت ظاهری در اختیار دیگران بود. اما باتیستا نفوذ و تسلط خود را در كشور حفظ كرد تا اینكه در نهایت، پس از مدتی در دهم مارس 1952م با انجام كودتایى موفق شد قدرت را به طور مطلق در دست بگیرد و حكومت دیكتاتوری خود راتا 7 سال دیگر ادامه دهد. دوره دوم حكومت باتیستا از یك طرف با مبارزات گروه‏ها و احزاب گوناگون انقلابی همراه بود و از سوی دیگر با حمایت‏های مالی و نظامی امریكا از رژیم حاكم بر كوبا ادامه یافت. در این سال‏ها، باتیستا همچنان در مقابل مردم مقاومت می‏نمود. از این رو تلاش انقلابیون در سال 1958م به اوج خود رسید. در این سال حملات باتیستا علیه مبارزان با هواپیما، تانك و بمب‏های آتش‏زا توام بود. امریكا نیز قوایی را برای كمك به دولت رو به زوال كوبا فرستاد و پلیس مخفی باتیستا نیز بر شدت عمل خود افزود. با اوج‏ گیری مبارزات چریكی در كوبا سرانجام باتیستا مجبور شد در اول ژانویه 1959م از كشور خارج شود و قدرت را به مردم بسپارد.

مرگ "كُنْسْتانْتین چرنینْكو" رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق (1985م)

كُنْسْتانْتین چرنینكو رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق در 24 سپتامبر 1911م در سیبری به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود، در 18 سالگی مسئول سازمان جوانان حزب كمونیست شوروی سابق شد و دو سال بعد به عضویت این حزب درآمد. وی مدت 20 سال از اعضای برجسته دفتر سیاسی حزب كمونیست شوروی بود و بعدها به دبیر كلی آن رسید. از چرنینْكو به عنوان مردی اسرارآمیز و خجول كه به افكار و عقاید بِرِژْنِف سخت پای‏بند بود، یاد می‏شود. وی هم‏چنین میخائیل گورباچف كه مسئولیت نظارت بر امور كشاورزی شوروی را برعهده داشت تا رتبه دومین مقام این كشور ارتقاء داد و دست‏یابی وی را به عالی‏ترین مقام در اتحاد جماهیر شوروی را ممكن نمود. چرنینكو در تمام طول دوران زمام‏داری بِرژنِف در تمامی كنفرانس‏های بین‏المللی نزدیك‏ترین همراه او بود و به همین سببْ محافل غرب وی سایه بِرژنِف نامیده بودند. چرنینكو پس از مرگ بِرِژْنِف و آندروپُوف به ریاست شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی منصوب گردید و پس از 13 ماه زمام‏داری در 10 مارس 1985م در 74 سالگی درگذشت. پس از مرگ چرنینكو، میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق به جانشینی او انتخاب شد.

عملیات بزرگ بدر در هورُالهویزه با رمز یا فاطمة الزهرا (1363 ش)

عملیات بزرگ بدر با رمز یا فاطمةالزهرا(س) از روز نوزدهم اسفند سال 1363 در جبهه جنوب واقع در هورالهویزه در وسعت تقریبی 1100 كیلومتر مربع با اهداف انهدام وسیع نیروهای دشمن و تصرف و تأمین هورالهویزه و كنترل جاده بصره - العماره و پاسخ به حملات دشمن به مناطق مسكونی ایران انجام گرفت و تا 26 اسفند به طول انجامید. نتایج عملیات بزرگ بدر: تلفات نیروی انسانی: 3200 نفر اسیر، حدود 15000 نفر كشته و زخمی؛ 

سایر نتایج: انهدام هفت لشكر دشمن و آزادسازی بخش دیگری از منطقه هورالهویزه به وسعت 800 كیلومتر مربع؛ تجهیزات و امكانات: تانك و نفربر: 250 دستگاه انهدامی، هواپیما: 6 فروند انهدامی، هلیكوپتر: 4 فروند انهدامی، انواع توپ: 40 قبضه انهدامی، 5 قبضه اغتنامی، خودرو: 200 دستگاه انهدامی، رادار رازیت: 4 دستگاه اغتنامی. آن چه در عملیات بدر برجستگی داشت عمدتاً عبارت بود از: تصمیم و عزم راسخ جمهوری اسلامی جهت تهاجم به دشمن و ادامه نبرد تحت هر شرایطی مبتنی بر رهنمودهای فرماندهی كل قوا و توانایی و جسارت در بهره‏ گیری از تدابیر و راه‏كارهای جدید و درهم شكستن خطوط دفاعی دشمن در خط و عمق.آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic